First Name: Edvaldo | Last Name: Gameth |
Nickname: Gameth | |
Date of Birth: May 05, 1976 | Age: 47 |
Weight: 93.0 | Height: 182.9 |
Reach: 0.0 | |
Location: Montes Claros, Minas Gerais Brazil | |
Hometown: Montes Claros, Minas Gerais Brazil | |
Fighting Styles: | |
Affiliations: Team Master |
Fight Stats | |||||
Record | 38 - 31 | Last 5 Fights | |||
Total Fights | 69 fights | Professional Fights | 69 fights | ||
Amateur Fights | 0 fights | Years Fighting | 17 years | ||
Days Last Fought | 405 days | Rounds Fought | 131 rounds | ||
Finish Wins | 31 finishes | Finish Losses | 20 finish losses | ||
Finish Win Percentage | 81 % | Finish Loss Percentage | 64 % | ||
Knockout Wins | 3 KOs | Knockout Losses | 2 KO losses | ||
TKO Wins | 19 TKOs | TKO Losses | 4 TKO losses | ||
KO/TKO Win Percentage | 57 % | KO/TKO Loss Percentage | 19 % | ||
Submission Wins | 9 subs | Submission Losses | 14 sub losses | ||
Submission Win Percentage | 23 % | Submission Loss Percentage | 45 % | ||
Decision Wins | 7 decision wins | Decision Losses | 10 decision losses | ||
Decision Win Percentage | 18 % | Decision Loss Percentage | 32 % | ||
Unanimous Decision Wins | 6 UD wins | Unanimous Decision Losses | 9 UD losses | ||
Split Decision Wins | 1 SD wins | Split Decision Losses | 1 SD losses |
Tork N’ Roll, Curitiba, Parana, Brazil
Submission (Rear-Naked Choke) Round: 1 Time: 3:51
Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
Submission (Rear-Naked Choke) Round: 1 Time: 3:40
Sao Paulo, Brazil
TKO (Punches) Round: 1 Time: 2:30
AABB, Brasilia, Distrito Federal, Brazil
Submission (Guillotine Choke) Round: 3 Time: 2:11
Ginásio Clube Hebraica, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Tancredo Neves Gymnasium, Uberlandia, Minas Gerais, Brazil
Submission (Armbar) Round: 3 Time: 3:30
Bahiano Tenis Club, Salvador, Bahia, Brazil
TKO (Punches) Round: 2 Time: 3:23
Sao Luis, Maranhao, Brazil
TKO (Retirement) Round: 1 Time: 5:00
Villa Country, Redencao, Para, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Max Rosenmann Sport and Leisure Center, Sao Jose dos Pinhais, Parana, Brazil
Submission (Arm-Triangle Choke) Round: 3 Time: 2:38
Tipsport Arena, Pardubice, Czech Republic
TKO (Elbows) Round: 2 Time: 4:42
Mane Garrincha Gymnasium, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Club Espanhol, Salvador, Bahia, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Cabofriense Athletic Association (AAC), Cabo Frio, Rio de Janeiro, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Mirantes Events Center, Montes Claros, Minas Gerais, Brazil
TKO (Punches) Round: 1 Time: 3:54
New Corpore Fight Academy, Rio de Janeiro, Brazil
Submission (Arm-Triangle Choke) Round: 3 Time: 3:48
Jose Boava Municipal Sports Gymnasium, Itatiba, Sao Paulo, Brazil
Submission (Triangle Choke) Round: 1 Time: 4:58
Ney Braga Sports and Leisure Center, Sao Jose dos Pinhais, Parana, Brazil
TKO Round: 2 Time: TBD
Cruzeiro Gymnasium, Brasilia, Federal District, Brazil
TKO (Elbows and Punches) Round: 1 Time: 4:08
Sao Judas Tadeu University, Sao Paulo, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Alagoas Social Service of Industry (SESI) Gymnasium, Maceio, Alagoas, Brazil
Submission (Kneebar) Round: 1 Time: 2:06
Sebastiao Rafael da Silva (Geodesico) Gymnasium, Osasco, Sao Paulo, Brazil
TKO (Submission to Punches) Round: 2 Time: 3:49
Itapua Gymnasium, Unai, Minas Gerais, Brazil
TKO (Rib Injury) Round: 1 Time: 3:15
Botucatuense Athletic Association Gymnasium, Botucatu, Sao Paulo, Brazil
TKO (Punches) Round: 1 Time: 2:13
Guarani Football Club Gymnasium, Campinas, Sao Paulo, Brazil
TKO (Punches) Round: 1 Time: 2:11
Tancredo Neves Municipal Gymnasium, Montes Claros, Minas Gerais, Brazil
Submission (Arm-Triangle Choke) Round: 1 Time: 2:44
Paschoal Thomeu Gymnasium, Guarulhos, Sao Paulo, Brazil
Submission (Heel Hook) Round: 1 Time: 1:41
Crystal Hall, Palmas, Tocantins, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Sao Jose dos Campos Tennis Club Gymnasium, Sao Jose dos Campos, Sao Paulo, Brazil
Decision (Split) Round: 3 Time: 5:00
Montes Claros, Minas Gerais, Brazil
Submission (Heel Hook) Round: 1 Time: 2:25
Itapua Yacht Club, Unai, Minas Gerais, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Mogi das Cruzes, Sao Paulo, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Sport Club Corinthians Paulista Gymnasium, Sao Paulo, Brazil
TKO (Retirement) Round: 2 Time: 5:00
Lapa College Arena, Sao Paulo, Brazil
Submission (Heel Hook) Round: 3 Time: 4:18
Santa Barbara do Oeste, Sao Paulo, Brazil
Submission (Rear-Naked Choke) Round: 2 Time: 3:32
Suzano, Sao Paulo, Brazil
Submission (Armbar) Round: 1 Time: 1:38
Varginha Tennis Club Gymnasium, Varginha, Minas Gerais, Brazil
KO (Punches) Round: 1 Time: 2:14
Varginha Tennis Club Gymnasium, Varginha, Minas Gerais, Brazil
Decision (Split) Round: 3 Time: 5:00
Varginha Tennis Club Gymnasium, Varginha, Minas Gerais, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Luso Brasileiro Country Club, Sao Jose dos Campos, Sao Paulo, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Itapua Yacht Club, Unai, Minas Gerais, Brazil
KO Round: 1 Time: 2:07
Evidence Space, Cerquilho, Sao Paulo, Brazil
TKO Round: 3 Time: 3:35
Estrela do Oeste Club, Divinopolis, Minas Gerais, Brazil
TKO (Punches) Round: 2 Time: 2:13
Rio Pardo Football Club Multisport Gymnasium, Sao Jose do Rio Pardo, Sao Paulo, Brazil
DQ (Knee to Head of Grounded Fighter) Round: 3 Time: TBD
Jose Alberto Lauck Gymnasium, Luis Eduardo Magalhaes, Bahia, Brazil
TKO (Doctor Stoppage) Round: 1 Time: TBD
Jose Alberto Lauck Gymnasium, Luis Eduardo Magalhaes, Bahia, Brazil
TKO (Doctor Stoppage) Round: 1 Time: TBD
Portal Music Hall, Sao Caetano, Sao Paulo, Brazil
TKO (Doctor Stoppage) Round: 2 Time: 2:55
Lazaro Germano Municipal Gymnasium, Guararema, Sao Paulo, Brazil
Submission (Rear-Naked Choke) Round: 1 Time: 1:48
JK Gymnasium, Itauna, Minas Gerais, Brazil
TKO (Punches) Round: 2 Time: 3:37
Santo Andre Gymnasium, Limeira, Sao Paulo, Brazil
Submission (Heel Hook) Round: 3 Time: 0:53
Eucaliptus Club, Sao Paulo, Brazil
Submission (Heel Hook) Round: 1 Time: 4:43
Unai, Minas Gerais, Brazil
Submission (Punches) Round: 2 Time: 0:40
Sao Jose de Rio Preto Regional Events Center, Sao Jose de Rio Preto, Sao Paulo, Brazil
Submission (Triangle Choke) Round: 1 Time: 1:14
Campineiro Sailing and Nautical Club Gymnasium, Campinas, Sao Paulo, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Delfim Academy, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Club Ype, Sao Paulo, Brazil
Submission (Guillotine Choke) Round: 2 Time: 2:58
Jose Correa Gymnasium, Barueri, Sao Paulo, Brazil
TKO (Punches) Round: 2 Time: 3:30
Geraldo Jose de Almeida Gymnasium, Sao Paulo, Brazil
Submission (Guillotine Choke) Round: 2 Time: 0:41
Itapua Iate Club Gymnasium, Unai, Minas Gerais, Brazil
TKO (Retirement) Round: 1 Time: TBD
Jose Pires Alvim Gymnasium, Atibaia, Sao Paulo, Brazil
KO (Punch) Round: 1 Time: 2:41
Renascer em Cristo Church, Osasco, Sao Paulo, Brazil
TKO (Punches) Round: 1 Time: TBD
Juiz de Fora Sports Club Gymnasium, Juiz de Fora, Minas Gerais, Brazil
Submission (Armbar) Round: 1 Time: TBD
Itapua Iate Club Gymnasium, Unai, Minas Gerais, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Montes Claros Social Service of Commerce Gymnasium, Montes Claros, Minas Gerais, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Esparta Academy, Montes Claros, Minas Gerais, Brazil
KO (Punches) Round: 1 Time: 3:17
Montes Claros, Minas Gerais, Brazil
TKO (Punches) Round: 1 Time: 3:44
Sesc Gymnasium, Montes Claros, Minas Gerais
Submission Round: 1 Time: TBD