First Name: Charles | Last Name: Andrade |
Nickname: Gracie | |
Date of Birth: Feb 10, 1982 | Age: 42 |
Weight: 93.0 | Height: 183.0 |
Reach: 0.0 | |
Location: Joao Pessoa, Paraiba Brazil | |
Hometown: Joao Pessoa, Paraiba, Brazil | |
Fighting Styles: | |
Affiliations: Jean Silva Team, Gracie Barra Luiz Barboza |
Fight Stats | |||||
Record | 34 - 43, 1 NC | Last 5 Fights | |||
Total Fights | 78 fights | Professional Fights | 78 fights | ||
Amateur Fights | 0 fights | Years Fighting | 26 years | ||
Days Last Fought | 2008 days | Rounds Fought | 140 rounds | ||
Finish Wins | 31 finishes | Finish Losses | 25 finish losses | ||
Finish Win Percentage | 91 % | Finish Loss Percentage | 58 % | ||
Knockout Wins | 3 KOs | Knockout Losses | 6 KO losses | ||
TKO Wins | 6 TKOs | TKO Losses | 10 TKO losses | ||
KO/TKO Win Percentage | 26 % | KO/TKO Loss Percentage | 37 % | ||
Submission Wins | 22 subs | Submission Losses | 9 sub losses | ||
Submission Win Percentage | 64 % | Submission Loss Percentage | 20 % | ||
Decision Wins | 3 decision wins | Decision Losses | 18 decision losses | ||
Decision Win Percentage | 8 % | Decision Loss Percentage | 41 % | ||
Unanimous Decision Wins | 2 UD wins | Unanimous Decision Losses | 17 UD losses | ||
Split Decision Wins | 1 SD wins | Split Decision Losses | 1 SD losses |
Grandhotel Ambassador Národní dům, Karlovy Vary, Czech Republic
TKO (Punches) Round: 3 Time: TBD
Grandhotel Pupp, Karlovy Vary, Czech Republic
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Lada Arena, Tolyatti, Samara, Russia
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Victoria Warehouse, Manchester, Greater Manchester, England
Submission (Triangle Choke) Round: 1 Time: 2:18
Terrero de Lucha, Brena Alta, Santa Cruz de Tenerife, Spain
Submission (Heel Hook) Round: 2 Time: 2:03
O2 Arena, Prague, Czech Republic
Submission (Arm-Triangle Choke) Round: 3 Time: 1:25
Dizel Arena, Penza, Penza, Russia
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Falcon Club Arena, Minsk, Belarus
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Express Arena, Rostov-on-Don, Rostov, Russia
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Latin Palace Chango, Frankfurt am Main, Hesse, Germany
TKO (Punches) Round: 1 Time: 0:28
Kralovka Hall, Prague, Czech Republic
TKO (Punches) Round: 1 Time: 0:44
Hala A. Gołasia, Krasnik, Poland
KO (Punch) Round: 1 Time: 1:58
SKK Sports and Culture Complex, Kursk, Kursk, Russia
TKO (Retirement) Round: 2 Time: 3:43
Arena Sparta, Prague, Czech Republic
Submission (Guillotine Choke) Round: 1 Time: 0:29
Diesel Arena, Penza, Penza Oblast, Russia
KO (Punch) Round: 2 Time: 2:16
Kufstein Arena, Kufstein, Tyrol, Austria
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Arkada Sports Palace, Stary Oskol, Belgorod Oblast, Russia
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Nagorny Sports Palace, Nizhny Novgorod, Nizhny Novgorod, Russia
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Dizel Arena, Penza, Penza, Russia
TKO (Retirement) Round: 2 Time: 3:20
Ice Palace, St. Petersburg, Russia
TKO (Retirement) Round: 2 Time: 3:35
Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England
KO (Punch) Round: 3 Time: 0:11
Yaroslavl, Russia
TKO (Punches) Round: 1 Time: 0:17
Grozny, Russia
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Republic of Ingushetia, Russia
Submission (Heel Hook) Round: 1 Time: 0:34
Arkada Sports Palace, Stary Oskol, Belgorod Oblast, Russia
Decision (Unanimous) Round: 2 Time: 5:00
Ali Aliev Sport Palace, Kaspiysk, Russia
TKO (Kicks) Round: 1 Time: 0:34
Ali Aliev Sport Palace, Kaspiysk, Russia
TKO (Kicks) Round: 1 Time: 0:34
KSK Express, Rostov-on-don, Russia
Submission (Triangle Choke) Round: 3 Time: 2:39
Sport Palace, Ekaterinburg, Russia
Submission (Triangle Choke) Round: 3 Time: 3:56
Ergo Arena, Gdansk, Poland
Submission (Kneebar) Round: 1 Time: 1:02
Nova Arena, St. Petersburg, Russia
KO (Kick) Round: 1 Time: 4:55
Espace Fraternite, Aubervilliers, France
Submission (Ankle Lock) Round: 2 Time: 3:21
Sports Palace Ali Aliyev, Makhachkala, Republic of Dagestan, Russia
TKO (Punches) Round: 2 Time: TBD
Atmosphere Hall, St. Petersburg, Leningrad Oblast, Russia
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Japy Gymnasium, Paris, France
Submission (Heel Hook) Round: 1 Time: 3:15
St. Petersburg, Russia
TKO (Punches) Round: 1 Time: 1:56
Yantarny Sports Palace, Kaliningrad, Russia
KO (Kick) Round: 1 Time: 3:35
Logomo, Turku, Finland
Decision (Split) Round: 3 Time: 5:00
Adagio, Berlin, Germany
KO (Punch) Round: 1 Time: 0:07
Grozny, Chechen Republic, Russia
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Aquarium Sports Arena, Moscow, Russia
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Russia Concert Hall, Moscow, Russia
Submission (Guillotine Choke) Round: 1 Time: 0:58
Levallois, France
TKO (Punches) Round: 1 Time: 2:57
Krasnodar, Russia
Submission (Triangle Choke) Round: 1 Time: 1:53
Guy Moquet Gymnasium, Aubervilliers, France
Submission (Armbar) Round: 1 Time: 1:20
Japy Gymnasium, Paris, France
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Montpellier, France
KO (Punch) Round: 2 Time: 1:22
Vallier Hall, Marseille, France
Decision (Split) Round: 2 Time: 5:00
Thoricourt, Hainaut, Belgium
TKO (Punches) Round: 1 Time: 4:30
Max Roussie Gymnasium, Paris, France
Submission (Guillotine Choke) Round: 1 Time: 0:25
Yunost Sports Palace, Kaliningrad, Kaliningrad Oblast, Russia
TKO (Punches) Round: 2 Time: TBD
Aquarium Sports Arena, Moscow, Russia
Decision (Unanimous) Round: 2 Time: 5:00
Halle Carpentier, Paris, France
Submission (Rear-Naked Choke) Round: 3 Time: 4:42
Magnum, Colfontaine, Wallonia, Belgium
Submission (Rear-Naked Choke) Round: 1 Time: TBD
Ronaldo Cunha Lima Gymnasium, Joao Pessoa, Paraiba, Brazil
Submission (Rear-Naked Choke) Round: 1 Time: 3:00
Recife Portuguese Club, Recife, Pernambuco, Brazil
Submission (Guillotine Choke) Round: 1 Time: 4:09
Fiesta Bahia Hotel, Salvador, Bahia, Brazil
Submission (Arm-Triangle Choke) Round: 1 Time: 1:08
Natal Sports Palace, Natal, Rio Grande do Norte, Brazil
Submission (Kimura) Round: 1 Time: 3:56
Cearense Nautical Club Gymnasium, Fortaleza, Ceara, Brazil
Submission (Heel Hook) Round: 1 Time: 0:48
Natal Sports Palace Gymnasium, Natal, Rio Grande do Norte, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Sacred Family Gymnasium, Natal, Rio Grande do Norte, Brazil
Submission (Guillotine Choke) Round: 1 Time: 0:39
Izidorio Junior Park, Redencao, Para, Brazil
Submission (Rear-Naked Choke) Round: 2 Time: 2:41
Macapa, Amapa, Brazil
Submission (Rear-Naked Choke) Round: 2 Time: 3:40
Fortaleza, Ceara, Brazil
TKO (Knee Injury) Round: Time: TBD
Porchester Hall, London, England
No Contest (Knee Injury) Round: 1 Time: TBD
Aecio de Borba Gymnasium, Fortaleza, Ceara, Brazil
Submission (Guillotine Choke) Round: Time: TBD
Natal, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Teatro Arena, Joao Pessoa, Paraiba, Brazil
Submission (Triangle Choke) Round: 1 Time: 1:41
Teatro Arena, Joao Pessoa, Paraiba, Brazil
Submission (Triangle Choke) Round: 1 Time: 1:41
Teatro Arena, Joao Pessoa, Paraiba, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Machadinho ArenaNatal, Brazil
TKO (Punches) Round: 2 Time: TBD
Machadinho ArenaNatal, Brazil
Decision (Unanimous) Round: 3 Time: 5:00
Joao Pessoa Cultural Center, Joao Pessoa, Paraiba, Brazil
Submission (Punches) Round: 1 Time: TBD
Jorge Fernandes Gymnasium, Natal, Rio Grande do Norte, Brazil
Submission (Arm-Triangle Choke) Round: 1 Time: 4:10
Humberto Nesi Gymnasium, Natal, Rio Grande do Norte, Brazil
KO Round: 1 Time: TBD
Antonio Balbino Gymnasium, Salvador, Bahia, Brazil
Submission Round: 1 Time: TBD